Kriyoterapi halk arasında dondurma – soğuk tedavisi olarak bilinen, rahatsızlık yaşanan bölgedeki problemli dokuların dondurularak yok edilmesinin sağlandığı tedavi tekniğidir.

İnsan vücudunda rahatsızlık oluşmasına sebep olan hastalıklı dokuları dondurma tekniği ile tahrip etme esasına dayalı bir uygulama olan Kriyoterapi oldukça başarılı ve etkili sonuçları güvenli bir iyileşme süreciyle beraber sunmaktadır.

Kriyoterapi sıvı nitrojen, sıvı azot, sıvı karbondioksit gibi maddelerin 100 dereceye kadar olmakla birlikte farklı ısı değerlerinde soğutulup problemli bölgelere uygulanması prosedürü takip edilerek gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Soğutulmuş nitrojen gazı içeren bileşenin hastalıklı bölgeye uygulanması ile problemli hücrelerin içerisinde bulunan saf su buz kristalleri halini alır. Bu durum sorunlu hücrelerin ölmesini sağlar. Bölgede yeni hücrelerin oluşumu desteklenerek sorun çözülmüş olur.

Kriyoterapi son 20 ila 30 yıl içerisinde Dermatolojik hastalıkların tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaya başlanmış, günümüzde ise en sık tercih edilen cilt rahatsızlığı tedavi yöntemlerinden birisi haline gelmiştir.

Klinik şartlarında Uzman Dermatolog kontrolünde yapılması halinde güvenli, konforlu, etkili bir tedavi yöntemi olan Kriyoterapi aynı zamanda hızlı ve basit bir tekniktir. Anestezi ihtiyacı duyulmayan bu yöntem kadın veya erkek fark etmeksizin cilt rahatsızlıkları yaşayan tüm bireylere yapılabilir.

Kriyoterapi esnasında vücudun rahatsızlık yaşanan bölgeleri soğuğa maruz bırakıldığı için “Soğuk ile Tedavi” olarak da ifade edilmektedir. Bu tedavi yöntemi dermatolojik hastalıklar başta olmak üzere spor yaralanmaları, romatizmal rahatsızlıklar ve kozmetik amacıyla da kullanılabilmektedir.

Dermatoloji alanında Uzman Dr. Sibel DUYSAK tarafından yapılacak Kriyoterapi uygulaması sayesinde kişinin cildinde var olan problemler giderilerek arzu edilen genç, pürüzsüz ve parlak cilt yapısına güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreciyle ulaşabilirsiniz.

Uzman Doktor Sibel DUYSAK tarafından kaleme alınan bu yazının devamında Kriyoterapi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını alabilir, Hemen Bize Ulaşarak randevu oluşturup cildinizde var olan problemlerden hızla kurtulabilirsiniz.

Kriyoterapi Nedir?

Kriyoterapi insan vücudunda rahatsızlık yaşanan bölgedeki hastalıklı dokuların dondurularak yok edilmesi ve bu sayede iyileşmenin sağlanmasına imkan tanıyan tedavi yöntemidir. İşlem sırasında kullanılan özel cihazlardan problemli bölgeye iletilen soğutulmuş sıvı azot hastalıklı hücrelerin tahrip edilmesini ve belirli bir süreç sonunda yok edilmesini sağlar.

Kriyoterapi uygulamasında sorunlu hücrelere uygulanan ve neredeyse – 200 derecede olan sıvı azot anlık donmaya neden olur. Kısa süre sonra normal sıcaklığına dönen bölgede donma – erime yaşayan hücre ölür. Yerine oluşan yeni hücreler sayesinde yaşanan hastalık ortadan kaldırılarak kişi sağlığına kavuşturulur.

Kriyoterapi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Kriyoterapi günümüzde Dermatolojik hastalıklar başta olmak üzere insanların maruz kaldığı birçok problemin tedavisinde etkin rol oynamaktadır. Basit, konforlu ve güvenli bir tedavi yöntemi olması hastalar tarafından çok sık tercih edilmesine neden olmaktadır.

Kriyoterapi uygulaması ile iyileşme sağlanan cilt problemleri ve diğer rahatsızlıklar arasında;

 • Güneş Lekeleri,
 • Et Benleri,
 • Vücut Siğilleri,
 • Şark Çıbanı,
 • Aktinik ve Seboreik Keratoz,
 • Cilt Kanseri,
 • Tırnak Batması,
 • Genital Siğiller,
 • Rahim Ağzı Yaraları,

gösterilebilir.

Kriyoterapi Kimler Yaptırabilir?

Kriyoterapi uygulaması herhangi bir cerrahi işlem yapılmayan, kesi ve iğne kullanılmayan, anesteziye dahi genellikle ihtiyaç duyulmayan bir tedavi tekniği olduğu için yaşadıkları hastalıkların tedavisini arayan kadın veya erkek fark etmeksizin tüm bireyler tarafından güvenle yaptırılabilen bir yöntemdir.

İhtiyaç duyması ve uzman doktor tarafından uygun görülmesi halinde hamilelik döneminde kadınların, emziren annelerin dahi yaptırabildiği Kriyoterapi bu özelliği sayesinde güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.

Kriyoterapi Nasıl Yapılır?

Yaşadığı cilt rahatsızlıkları veya farklı hastalıklar nedeniyle kliniğimize ulaşan kişiler öncelikle Uzman Dermatolog tarafından muayene edilmektedir. Kriyoterapi uygulanmasına karar verilmeden önce kişinin yaşadığı problemler detaylı olarak tespit edilmekte, kendisi ile yapılan görüşmede beklentileri öğrenilmektedir.

Muayene süreci sonunda uzman doktor tarafından koyulan tanı ve kişinin istekleri doğrultusunda en uygun tedavi planı oluşturulmaktadır. Bu süreçte Kriyoterapi yapılacak alanlar ve kullanılacak karışımın içeriği – soğukluğu belirlenir.

İşlem yapılacak bölgeye uygun yapıda seçilen uçlar kullanılarak sıvı nitrojen, karbondioksit, azot içeren karışım gerekli soğukluk derecesinde uygulanır. Bu aşamada en önemli husus hastalığın tedavisi için işlemin gerekli derinliğe temas etmesi ve çevre dokuların herhangi bir zarar görmemesidir.

Hastalığın türü ve yayıldığı alan göz önüne alınarak uygulanması gereken doza karar verilir. Bu işlemlerin ve kararların uzman doktor tarafından veriliyor olması kişinin sağlığı ve tedavi başarısı için çok değerlidir.

Kriyoterapi uygulaması kişinin ağrı eşiğine göre farklı uyuşturma teknikleri altında yapılabilir. Ağrı eşiği yüksek kişiler herhangi bir anestezi ihtiyacı olmadan süreci atlatırken, nispeten daha düşük ağrı eşiği olan kişilerde uygulama lokal anestezi altında yapılır.

Kriyoterapi Sonrası uzman doktor tarafından kullanılması istenilen kremler düzenli olarak sürülmeli, uzak durulması istenilen davranışlara riayet edilmelidir. Birkaç hafta içerisinde işlem yapılan bölgelerdeki hastalıklı dokular kabuk bağlayarak düşer. Yeni hücrelerin yerlerini almasıyla kişi sağlığına kavuşur.

Kriyoterapi Ne Kadar Sürer?

Kriyoterapi ön hazırlık ve cihazın ayarlamaları yapıldıktan sonra ortalama 10 ila 15 dakikalık bir süreçte tamamlanan kolay uygulanabilir bir tedavi tekniğidir. Kişinin yaşadığı rahatsızlık dar bir alanda ise ve nispeten hafifse uygulama çok daha kısa sürede tamamlanır.

Kriyoterapi uygulamasının çok basit ve hızlı olması, kişinin işlem sonrası günlük yaşantısına ve iş hayatına kaldığı yerden devam edebilmesi bu tedavi yöntemini ön plana çıkarmıştır.

Kriyoterapi Kaç Seans Uygulanır?

Kriyoterapi uygulamasının kaç seans uygulanacağı kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durumdur. Tedavi amacı %100 iyileşme sağlanması olduğu için bu durumun kişiye kaç seans uygulama sonucu kazandırılacağına muayene sürecinde uzman doktor karar vermektedir.

Kriyoterapi uygulamasının insanlarda el, yüz gibi bölgelerde cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için uygulandığı durumlarda 2 ila 3 seansta istenilen sonuç alınırken; ayak altı siğilleri ve genital siğiller için uygulandığında seans sayısı lezyonun yaygınlığı ve kişinin bağaşıklık yanıtına göre değişmektedir.

Kriyoterapinin Yan Etkisi Var mıdır?

Kriyoterapi kişiye herhangi bir zararı veya yan etkisi bulunmayan bir uygulamadır. İşlemler uzman doktor tarafından takip edildiği sürece Kriyoterapi güvenli, konforlu ve başarılı bir tedavi yöntemi olarak anılmaktadır.

Uygulama sonrası işlem bölgesinde hafif yanma, ağrı ve su toplanması görülebilir. Bu durum 2 ila 3 gün içerisinde geçmeye başlar. Ortalama 1 hafta ila 10 günlük bir süreç sonunda bölge tamamen iyileşir. Bu etkiler %100 olarak yok olurken bölge doğal cilt rengine döner.

Kriyoterapinin Avantajları Nelerdir?

Kriyoterapi uygulaması benzer amaca hizmet eden tedavi yöntemleri ile kıyaslandığında pek çok avantajı beraberinde sunmaktadır. Bu nedenle günümüzde cilt hastalıkları ve diğer birçok rahatsızlığın tedavisinde akla ilk gelen ve en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi haline gelmiştir.

Kriyoterapi Avantajları arasında;

 • Her cinsiyette, genetik yapıda ve yaştaki bireye güvenle uygulanabilir.
 • Komplikasyon oluşma ve kanama ihtimali diğer yöntemlere kıyasla çok düşüktür.
 • Basit, hızlı ve kolay uygulanan bir tekniktir.
 • Cilt hastalıkları ve diğer pek çok rahatsızlık için etki sağlayabilen, geniş yelpazeye sahip bir tedavi yöntemidir.
 • Cerrahi işlem kullanılmayan, kesi veya iğne yapılmayan, bu sayede iyileşme süreci rahat ve kısa olan bir uygulamadır.
 • Güvenli, konforlu bir tedavi sürecini en ekonomik şartlarda sunar.
 • İşlem sonrası yok edilen siğillerin tekrarlama oranı diğer tekniklere kıyasla çok daha azdır.
 • Güneş lekelerinin ve akne – sivilce izlerinin tedavisinde kozmetik açıdan muazzam sonuçlar vermektedir.

gösterilebilir.

Kriyoterapi Fiyatları

Kriyoterapi Fiyatları ile ilgili bilgi almak amacıyla ulaştığınız klinikler ve hastanelerden farklı ücretler duyabilirsiniz. Öncelikle sağlık alanında yapılacak işlemlerde kişi muayene edilmeden net bir fiyat vermenin mümkün olmadığını bilmenizi isteriz.

Kriyoterapi Fiyatları kişiden kişiye farklılık gösteren bir durum olmakla birlikte bu değişimlere yol açan hususlar arasında;

 • Kişinin genetik yapısı ve yaşı,
 • Bireyde var olan hastalık türü,
 • Rahatsızlığın ciltte kapladığı alan ve geldiği seviye,
 • İyileşme için gerekli seans sayısı,
 • Tedaviyi gerçekleştirecek doktorun ve kliniğin tecrübesi,

gösterilebilir.

Kriyoterapi uygulaması hakkında bilgi almak, Dermatoloji Uzmanı Dr. Sibel DUYSAK tarafından muayene edilerek size en uygun olacak tedavi programını oluşturup işlemlere başlamak için  Hemen Bize Ulaşınız

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir