Genital Siğil Tedavisi günümüzde hem kadın hem de erkeklerin çok sık maruz kaldığı, dünyada cinsel ilişki nedeniyle en fazla bulaşan enfeksiyon olarak bilinen Genital Siğil probleminin kişiye özel teknikler uygulanarak yok edilmesi işlemidir.

İnsanlarda Genital Siğil oluşumuna yol açan durum HPV Virüsü olarak bilinmektedir. Bu virüs ilerleyen süreçte kadınlarda rahim kanserine kadar gidebilen ciddi sorunlara neden olur. Kadın veya erkek fark etmeksizin tüm bireylerin genel sağlık durumunu olumsuz etkileyen HPV Virüsü özellikle genital bölgede siğiller halinde ortaya çıkmaktadır.

Son dönemde insanlarda HPV Virüsü görülme oranı oldukça artmıştır. Bu durum kişilerin genital bölge sağlığını koruma amaçlı tedavi ve bakım yöntemleri hakkında arayış içerisine girmelerine neden olmuştur.

Genital Siğiller insan vücudunun farklı bölgelerinde çıkan diğer siğil türleri ile kıyaslandığında bulaşma yöntemi ve sonuçları açısından farklılık göstermektedir. Cinsel ilişki sırasında bulaşan bu siğillerin en sık görüldüğü kişiler arasında;

 • Çok eşli cinsel hayatı olan bireyler,
 • Erken yaşta yoğun cinsel birliktelik yaşamaya başlayan kişiler,
 • Korunmasız cinsel ilişki yaşayan insanlar,

gösterilebilir.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar günümüzde toplumun neredeyse yarısında bu virüsün bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. İleri seviyelerde insanların ciddi rahatsızlıklar yaşamasına neden olan bu hastalık Genital Siğil Tedavisi sayesinde zaman kaybedilmeden yok edilerek kişi üzerindeki olumsuz etkileri oluşmadan engel olunabilir.

Günümüzde modern teknolojisinin sağlık alanına getirdiği yenilikler sonucunda Genital Siğil Tedavisi için birçok farklı teknik kullanılmaya başlanmıştır. Uzman doktor tarafından yapılan muayene sonucunda hastanın genetik yapısı, siğillerin sayısı, boyutu ve bulunduğu yerler göz önünde bulundurularak en uygun tedavi planı oluşturulmaktadır.

Genital Siğil Tedavisi sürecinde en sık kullanılan uygulamalar arasında;

 • Kriyoterapi (Dondurma)
 • Elektrokoterizasyon (Yakma)
 • Lazer Uygulamaları

gösterilebilir.

Tüm bu uygulamalar istenilen başarılı sonuçları güvenli ve konforlu bir tedavi süreciyle hastaya sunmakla birlikte kişinin genetik yapısına en uygun olacak teknik uzman hekim tarafından belirlenerek uygulanmaktadır.

Genital Siğil Tedavisi sonrası deri altında fark edilmeyen HPV Virüsleri olabilir. Dermatolog kontrolünde düzenli yapılacak takiple 2 ila 9 aylık süreçte bu siğiller de görünür hale gelmekte ve farklı bir bölgeye bulaşmadan yok edilmektedir. Bu şekilde tedavi sonrası tam olarak iyileşme sağlanmaktadır.

Dermatoloji alanında Uzman Dr. Sibel DUYSAK kontrolünde yapılacak Genital Siğil Tedavisi sayesinde genital bölgenizde ve çevresinde var olan siğillerden hızla kurtularak sağlığınıza kavuşabilir, ilerleyen dönemde bu siğillerin yol açabileceği daha ciddi problemlerin oluşmadan önüne geçebilirsiniz.

Uzman Doktor Sibel DUYSAK tarafından kaleme alınan bu yazının devamında Siğil Tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını alabilir, Hemen Bize Ulaşarak randevu oluşturup var olan problemlerinizden güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreciyle kurtulabilirsiniz.

Genital Siğil Nedir?

Genital Siğil HPV (Human Papilloma Virüsü) nedeniyle genital bölgede oluşan bir cilt rahatsızlığıdır. Özellikle kadınlarda vulva, vajina, rahim veya makat bölgesinde erkeklerde ise penis çevresinde, kasıklarda ve makat bölgesinde görünür hale gelen bu siğiller HPV Virüsü belirtisi olarak bilinmektedir.

Genital Siğil oluşumu ve ortaya çıkma süreci kişinin bağışıklık sisteminin gücüne göre farklılık göstermektedir. Bazı insanlarda HPV Virüsü vücuda girişi itibariyle 2 ila 3 hafta içerisinde siğiller ortaya çıkmasına neden olurken vücut direnci yüksek bireylerde yıllarca hiçbir etki göstermeden saklanabilir. Bu durum HPV Virüsünün insan vücuduna ne zaman girdiği konusunda net bir bilgiye sahip olmamızı engeller.

Genital Siğil vücutta genellikle açık kahverengi tonda küçük et parçaları şeklinde görülür. Yüzlerce tipi bulunan bu siğillerin bazıları sadece estetiksel açıdan problemlere neden olurken, bazı türleri müdahale edilmemesi halinde kansere kadar varan ciddi sonuçlara yol açmaktadır.

Genital Siğil Neden Olur?

Genital Siğiller insanlarda HPV Virüsü nedeniyle oluşmaktadır. Dünyada bu virüsün yüzlerce türü bulunurken Genital Siğile neden olan virüs çeşidi 40 civarındadır. Bu virüsün insan vücuduna girmesine ve buna bağlı Genital Siğil Oluşumuna Neden Olan Durumlar arasında;

 • Korunmasız cinsel birliktelik yaşanması,
 • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılması,
 • Erken yaşta cinsel hayata başlanması,
 • Birden fazla partnerle cinsel ilişki yaşanması,
 • Cinsel yolla bulaşan farklı bir enfeksiyon bulunması,
 • Çiftler arasında havlu gibi eşyaların ortak kullanılması,

gösterilebilir.

Günümüzde insan vücudunda en fazla tespit edilen ve Genital Siğil Oluşmasına neden olan HPV Virüsü tipleri arasından HPV 6 ve HPV 11 belirtilebilir. Akla gelebilecek her cinsel yolla bulaşma ihtimali olan bu virüs ciddi sonuçlara neden olabileceği için kişinin Genital Siğil Tedavisini ertelememesi ve aksatmaması çok önemlidir.

Genital Siğil Belirtileri

İnsan vücudunda Genital Siğiller bazı durumlarda çok belirgin şekilde ortaya çıkarken bazı vakalarda ise net olarak belli olmayacak şekilde deride kabarmayan ve küçücük yapıda olabilir. Kişide Genital Siğil Oluşumu Belirtileri arasında;

 • Genital bölgede deri renginde ve kabarık halde yapıların oluşması,
 • Yine cilt üzerinde karnabahar görünümlü kabartılar görülmesi,
 • Genital bölgede kaşıntı isteği ve rahatsızlık hissi ortaya çıkması,
 • Cinsel birliktelik sırasında düzenli olarak ağrı ve kanama görülmesi,
 • Erkeklerde idrarın çatallanarak atılması,

gösterilebilir.

Genital Siğil Hangi Vücut Bölgelerinde Çıkar?

Günümüzde kadın veya erkek fark etmeksizin tüm bireylerde çok sık görülmeye başlanan, estetiksel, fiziksel ve psikolojik açıdan birçok farklı problemi de beraberinde getiren Genital Siğiller adından da anlaşılacağı üzere kadın veya erkek genital bölgesinde oluşmaktadır.

Kadınlarda Genital Siğiller vajina duvarında, vajinanın dış kısmında, vajina ile anüs arasındaki anal kanalda gelişirken erkeklerde penis ucunda, penis gövdesinde, kasıklarda ve anüste ortaya çıkmaktadır. Genital Siğiller bazı vakalarda genital bölge dışında ağız, dudak, dil ve boğazda da oluşabilmektedir.

Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital Siğiller birçok farklı türü ve etkisi bulunan oluşumlardır. Bu nedenle Genital Siğil Tedavisi siğile neden olan HPV Virüsü tipi ve kişinin genetik yapısına bağlı olarak çok farklı tekniklerle yapılmaktadır. Krem kullanımı ile iyileşen vakalar olabildiği gibi cerrahi işleme varan uygulamaların yapıldığı durumlar olmaktadır.

Genital Siğil Tedavisi kapsamında yapılan uygulamalar arasında;

 • Medikal Kremler ile Genital Siğil Tedavisi
 • Lazer ile Genital Siğil Tedavisi
 • Kriyoterapi ile Genital Siğil Tedavisi
 • Elektrokoterizasyon ile Genital Siğil Tedavisi

belirtilebilir.

Uzman doktor tarafından yapılacak muayene ve testler sonucunda kişiye en uygun teknik belirlenir. Genital Siğiller yoğun olarak anal bölgedeyse Genel Cerrahi Uzmanı, oral bölgedeyse KBB Uzmanı danışılarak destek alınır. Tedavinin genel süreci Uzman Dermatolog tarafından yönetilebilir.

Medikal Krem ile Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisinde alternatif bir uygulama olarak kullanılan bu yöntemle Genital Siğillerin kişide yol açtığı şikayetlerin ortadan kaldırılması hedeflenir. Diğer tekniklere göre etkisi daha kısıtlı olan bu yöntemle genital siğillerin dokusu yakılarak yok edilmeye çalışılır.

Genital Siğil Tedavisi için kullanılan kremler cildin farklı bölgelerinde ortaya çıkan diğer siğillerde kullanılan kremlerden çok daha farklıdır. Bu yüzden vücudun farklı bölgesi için kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Koterizasyon ile Genital Siğil Tedavisi

Koter ile Genital Siğil Tedavisi günümüzde en sık kullanılan tekniklerden birisi olarak bilinmektedir. Uygulama öncesi kişinin genital bölgesi lokal anestezi kullanılarak uyuşturulur. Elektrokoterizasyon tekniği ile genital siğiller yakılarak yok edilir.

Oldukça güvenli, konforlu ve etkili sonuçları bulunan bir Genital Siğil Tedavisi yöntemi olan bu teknik sonrası kişi günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Kriyoterapi ile Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisinde sık kullanılan tekniklerden birisi olan Kriyoterapi uygulamasında lokal veya genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan işlemler gerçekleştirilir. Kriyoterapi tekniği Genital Siğil üzerine sıvı nitrojen uygulanarak lezyonun donarak tahrip edilmesinin sağlandığı tedavi yöntemidir.

Başarılı sonuçların alındığı bir Genital Siğil Tedavisi olan Kriyoterapi ağrısız ve güvenli bir uygulamadır. Genital Siğiller dışında gebelik dönemi ortaya çıkan anogenital siğillerin yok edilmesinde de bu teknikten faydalanılır.

Genital Siğil Tedavisi Fiyatları

Genital Siğil Tedavisi Fiyatları hakkında bilgi almak için ulaştığınız klinikler ve hastaneler size farklı ücretler iletebilir. Özellikle sağlık alanında yapılacak uygulamalarda kişi muayene edilmeden net bir fiyat belirtmek doğru değildir.

Genital Siğil Tedavisi Fiyatları kişiden kişiye farklılık gösteren bir durum olmakla birlikte bu değişimlere yol açan nedenler arasında;

 • Hastanın genetik yapısı ve yaşı,
 • Kişinin cildinde oluşan siğillerin türü ve boyutu,
 • Siğillerin vücutta oluştuğu bölgeler,
 • Tedavi için kullanılacak yöntem,
 • Uygulamayı gerçekleştirecek doktorun ve kliniğin tecrübesi,

gösterilebilir.

Genital Siğil Tedavisi hakkında detaylı bilgi almak, Dermatoloji Uzmanı Dr. Sibel DUYSAK tarafından muayene edilerek size en uygun olacak tedavi programını oluşturup işlemlere başlamak için  Hemen Bize Ulaşınız…

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir