Saç Dökülmesi Tedavisi günümüzde kadın – erkek fark etmeksizin tüm insanların ortak problemi olan saç dökülmesi sorununa neden olan durumların tespiti ve buna bağlı olarak kişiye özel yapılan uygulamalar bütünüdür.

Saç Dökülmesi kişiden kişiye değişiklik gösteren pek çok farklı sebeple oluşmaktadır. Bu durum Saç Dökülmesi Tedavisi sürecinin kişinin ihtiyaçlarına göre farklılık göstermesine neden olur.

Sağlıklı bir saç derisine sahip kişilerde ortalama 100 bin ila 200 bin arasında saç teli bulunur. Bu saçların her gün yıkamayla veya farklı nedenlerle 100 ila 200 tanesinin dökülmesi doğal bir süreç olarak karşılanır.

Standart döngüde gerçekleşen Saç Dökülmesi ne sahip kişilerde deride telafiyi sağlayacak yeni saçların çıkması sayesinde sanki saçlar hiç dökülmüyor hissi oluşarak ömür boyu süreç sağlıklı şekilde devam eder.

Anormal Saç Dökülmesi olarak adlandırdığımız, yukarıda belirttiğimiz doğal karşılanması gereken saç teli kaybı sayısından çok daha fazla saç telini her gün düzenli olarak kaybettiğini hisseden, saç derisinde seyrelme oluştuğunu dokunarak veya gözle tespit eden kişilerin vakit kaybetmeden Dermatoloji Uzmanına başvurması gerekmektedir.

Uzman Dermatolog tarafından yapılacak muayenede kişinin saçlarının anormal bir hızla dökülmesine neden olan durumların tespiti ve kişinin genetik yapısı da göz önüne alınarak en uygun olacak Saç Dökülmesi Tedavisi yöntemine karar verilir.

Saç Dökülmesi sorununa karşı başarılı bir müdahale yapılabilmesi için bu probleme neden olan durumların doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Modern teknolojinin sağlık alanına getirdiği yeniliklerden birisi olan Dijital Dermatoskop ile bilgisayar ortamında gerekli analiz yapılarak kişiye en uygun olacak tedavi yöntemi belirlenir.

Dermatoloji alanında Uzman Dr. Sibel DUYSAK tarafından yapılacak Saç Dökülmesi Tedavisi sonucunda yaşadığınız saç dökülmesi probleminde zamanla azalma ve normale dönme halini tespit edebilir, yeni çıkmaya başlayan saç telleri sayesinde var olan kellik sorunundan bir an önce kurtulabilirsiniz.

Uzman Doktor Sibel DUYSAK tarafından kaleme alınan bu yazının devamında Saç Dökülmesi Tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını alabilir, Hemen Bize Ulaşarak randevu oluşturup saç derinizde ve saçlarınızda var olan problemlerin en etkili, konforlu ve güvenli tedavi süreciyle iyileştirilmesini sağlayabilirsiniz. 

Saç Dökülmesi Neden Olur?

İnsanlarda Saç Dökülmesi probleminin ortaya çıkmasına neden olan birçok farklı durum vardır. Bu durumların bir kısmı genetik ve insan vücudu kaynaklı iken, bir kısmı çevresel faktörlere dayanmaktadır.

Saç Dökülmesi ne yol açan durumlardan birisi kişinin genetik yapısıdır. Ayrıca kişinin yaşadığı hormonal düzensizlikler ve vitamin eksiklikleri de saçların dökülmesine yol açmaktadır.

İnsanların yaşadıkları bazı deri hastalıkları Saç Dökülmesi problemini tetiklemektedir. Egzama, mantar, sedef gibi ciltte büyük sorunlara yol açan rahatsızlıklar aynı zamanda Saç Dökülmesini hızlandırmaktadır.

Saç Dökülmesi ne neden olan bir diğer durumda çevresel etmenlerdir. İnsan bedeni günümüz şartlarında olumsuz pek çok çevresel faktöre maruz kalır. Hava kirliliği, mevsim geçişleri, aşırı sıcak veya soğuk şartlarda çalışılması Saç Dökülmesini destekleyebilir.

Bununla birlikte saçların canlı vücut bölümleri olması beslenme alışkanlıklarının da saç sağlığına direkt etki etmesine neden olmaktadır. Sağlıksız ve düzensiz beslenen kişilerde saç dökülmelerinde hızlanma görülmektedir. Yukarıda açıklamaya çalıştığımız gibi birbirinden farklı  pek çok faktör insanda Saç Dökülmesi sorununun ortaya çıkmasına yol açmaktadır. İnsanların yaşadığı ciddi hastalıklar, stres, uykusuzluk, kadınlarda hamilelik ve doğum gibi durumlar da saçlarda güçsüzleşme ve dökülmeye sebebiyet verebilir.

Uzman doktor tarafından kişiye özel olarak uygulanacak Saç Dökülmesi Tedavisi sayesinde kişinin saçları ve saç kökleri güçlendirilir, saç dökülmesi sorunu azaltılır ve yeni saçların çıkması için saç derisi ihtiyaç duyduğu maddeler ile beslenir. Bu süreç sonucunda kişi hayal ettiği dolgun, canlı ve parlak saçlara kavuşarak kellik probleminden kurtulur.

Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

Günümüzde Saç Dökülmesine neden olduğu, bu süreci desteklediği bilinen yüzlerce farklı sebep tespit edilmiştir. Bu sebeplerin bazılarını;

 • Genetik yatkınlık,
 • Cilt hastalıkları,
 • Hormonal problemler,
 • Yanlış kozmetik uygulamalar,
 • Düzensiz ve yanlış beslenme,
 • Vitamin ve mineral eksikliği,
 • Enfeksiyon ve ameliyat geçirilmesi,
 • İç hastalıklar yaşanması,
 • Depresyon, ruh ve sinir hastalıkları,
 • Uykusuzluk ve stres hali,
 • Mevsim geçişleri,
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri,
 • Kadınlarda gebelik ve doğum süreci,
 • Demir eksikliği,
 • Kimyasal maddelere maruz kalma,

şeklinde belirtebiliriz.

Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç Dökülmesi Tedavi süreci kişinin genetik özellikleri, saç dökülmesine yol açan nedenler, dökülme tipi, saç derisi ve saç teli yapısı göz önünde bulundurularak ilerletilmektedir. Uzman Dermatolog kişinin ihtiyaçlarına göre tedavi protokollerini uygular.

Saç Dökülmesi yapı taşı eksikliği kaynaklı ise cildi vitamin, mineral ve protein açısından besleyip zenginleştirecek uygulamalar tercih edilir. Herhangi bir hastalık Saç Dökülmesine yol açıyorsa bu hastalığın tedavisi için gerekli aksiyonlar alınır.

Kişinin saç köklerini ve saç tellerini güçlendirecek, saç dökülmesini durdurup var olan pasif kökleri tetikleyecek ve yeni saçların oluşumunu destekleyecek uygulamalar uzman doktor tarafından belirlenen sırayla devreye sokulur.

Saç Dökülmesi Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

İnsanlarda Saç Dökülmesi probleminin nedenleri farklı olduğu için tedavi yöntemleri de kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Uzman doktor tarafından yapılan muayene sürecinde kişi için en uygun olacak tedavi tekniği belirlenmektedir.

Günümüzde hastalara en sık uygulanan ve başarılı sonuçlar sunan Saç Dökülmesi Tedavisi Teknikleri arasında;

 • İlaç ile Saç Dökülmesi Tedavisi
 • PRP ile Saç Dökülmesi Tedavisi
 • Saç Mezoterapisi ile Dökülme Tedavisi
 • Kök Hücre ile Dökülme Tedavisi
 • Dermapen ile Dökülme Tedavisi

gösterilebilir.

İlaç ile Saç Dökülmesi Tedavisi

Uzman Dermatolog tarafından yazılan FDA onaylı ilaçlar saç dökülmesini önlemek ve var olan saçları güçlendirmek için kullanılabilir. Bu sayede incelmeye ve zayıflamaya başlamış saçlar – saç kökleri güçlendirilerek Saç Dökülmesi sorunu engellenmeye çalışılır.

Hafif veya orta seviyede Saç Dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde başarılı sonuçlar veren bu yöntem etkisini saç sayısını artırma, saçları güçlendirme ve dökülmeyi engelleme şeklinde göstermektedir.

İnsanlar saçlarının ön ve üst bölgelerinde tam saç kaybı denilecek seviyede Saç Dökülmesi yaşıyorsa ve saç kökleri öldüyse ilaç tedavisi ile sonuç alabilmek mümkün değildir. Bu seviyede yeniden saçın çıkmasını ilaçla sağlama ihtimali yoktur.

PRP ile Saç Dökülmesi Tedavisi

PRP ile Saç Dökülmesi tedavisinde hastadan alınan kan özel işlemlerden geçirilip trombosit açısından zengin hale getirilerek dökülme yaşanan bölgelere enjekte edilir. Enjekte edilen madde doğal olduğu için herhangi bir yan etkisi olmayan bu yöntem ile problem yaşanan saç köklerinde hızla onarım gerçekleşmektedir.

PRP ile Saç Dökülmesi Tedavisi saç köklerini canlandırıp yeni saçların oluşmasını destekler, saç dökülmesini azaltır, saçların güçlenmesini ve kalınlaşmasını sağlar. Uzman doktor kontrolünde yapılması halinde güvenli, konforlu ve etkili bir uygulamadır.

Saç Mezoterapisi ile Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Mezoterapisi ile Saç Dökülmesi tedavisinde saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi, gelişmesi, güçlenmesi için gerekli olan vitamin, mineral, amino asit ve antioksidanlar mikro iğneler yardımıyla problem yaşanan bölgelere enjekte edilir.

Saç Mezoterapisi ile Saç Dökülmesi Tedavisi sürecinde saç derisine 1 mm. lik aralıklarla enjeksiyon işlemi yapılır. Enjeksiyon sonrası yapılan masaj ile süreç tamamlanır. Saç Mezoterapisi de PRP gibi yeni saçların oluşmasını destekler, saç dökülmesini azaltır, saçların güçlenmesini ve kalınlaşmasını sağlar. Uzman doktor kontrolünde yapılması halinde güvenli, konforlu ve etkili bir uygulamadır.

Kök Hücre ile Saç Dökülmesi Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Dökülmesi tedavisinde saç köklerine yoğun büyüme faktörleri mikro iğneler kullanılarak enjekte edilir. Bu sayede saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu maddeler ile beslenmesi sağlanır. Kıl köklerinde güçlenme görülen bu uygulama ile saçlara canlılık ve parlaklık kazandırılır.

Saç Dökülmesi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Saç Dökülmesi Tedavisi süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kişinin saçlarındaki var olan dökülme miktarı ve Saç Dökülmesine neden olan durumlar bu süreyi direkt olarak etkilemektedir. Uzman doktor tarafından yapılan muayene sırasında size Saç Dökülmesi Tedavi süresi hakkında net bir bilgi verilebilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi insanlarda farklı nedenlerle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu durumu kişinin yaşantısında yapacağı bazı davranış düzenlemeleri ve kazanacağı alışkanlıklar ile yavaşlatması – engellemesi mümkündür.

Saç Dökülmesini Engellemek için yapılması gerekenler arasında;

 • Sağlıklı Beslenme,
 • Düzenli Uyku,
 • Saç Bakımı,
 • Stresten Uzak Durmak,
 • Uzman Doktora Kontrole Gitmek,
 • Alkol ve Sigara Kullanılmaması,

gösterilebilir.

Saç Dökülmesi Tedavisi Fiyatları

Saç Dökülmesi Tedavisi Fiyatları hakkında bilgi almak için ulaştığınız klinikler ve hastaneler size farklı ücretler iletebilir. Özellikle sağlık alanında yapılacak uygulamalarda kişi muayene edilmeden net bir fiyat belirtmek doğru değildir.

Saç Dökülmesi Tedavisi Fiyatları kişiden kişiye farklılık gösteren bir durum olmakla birlikte bu değişimlere yol açan nedenler arasında;

 • Hastanın genetik yapısı ve yaşı,
 • Saç dökülmesine neden olan durumlar,
 • Kişinin saçlarında var olan dökülme miktarı,
 • Uygulanacak saç dökülmesi tedavisi yöntemi,
 • Tedaviyi gerçekleştirecek doktorun ve kliniğin tecrübesi,

gösterilebilir.

Saç Dökülmesi Tedavisi hakkında detaylı bilgi almak, Dermatoloji Uzmanı Dr. Sibel DUYSAK tarafından muayene edilerek size en uygun olacak tedavi programını oluşturup işlemlere başlamak için  Hemen Bize Ulaşınız

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir