Medikal Cilt Bakımı insanların cildinde farklı nedenlerle oluşan problemlerin giderilmesi için  klinik ortamında bir uzman eşliğinde (Dermatolog, Estetisyen, Cilt Uzmanı gibi) yapılan cilt temizleme, besleme ve gençleştirme sürecinin genel adıdır.

Medikal Cilt Bakımı uygulamaları kapsamında kişinin cildinin üst katmanından başlayarak biriken kirler arındırılır, ihtiyaç duyulan nemlendirilme sağlanır ve cildin gençleşmesi için gerekli müdahaleler gerçekleştirilir.

Cilt Bakımı Evde Cilt Bakımı ve Profesyonel Cilt Bakımı olarak iki sınıfta uygulanır. Medikal Cilt Bakımı olarak da ifade edilen süreç uzman doktor kontrolünde yönetilirken Evde Cilt Bakımı kişinin kendi araştırmaları ve tavsiye aldığı uzman görüşleri ile kendisinin gerçekleştirdiği süreçtir.

İnsanların cildi yaşlanma, genetik yapı, güneş ışınları, yanlış beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler, hava kirliliği, alkol – sigara kullanımı gibi birçok etken ve alışkanlık sonucunda zarar görür. Bu durum estetiksel açıdan kişiyi olumsuz etkiler ve özgüven kaybına neden olur.

Uzman kontrolünde etkili ve doğru şekilde uygulanan Cilt Bakımı sonucunda farklı nedenlerle kişinin cildinde oluşan tüm olumsuzluklar giderilirken hayal ettiği genç, parlak ve pürüzsüz cilde sahip olması sağlanır.

Günümüz fiziksel ve psikolojik koşullarında her cildin bakıma ihtiyaç duyduğu bilinmelidir. Cilt analizi yapılarak doğru program belirlenmiş kişilerde düzenli cilt bakımı uygulanmasıyla yaşlanmanın etkileri geciktirilirken var olan cilt problemlerinin hızla iyileştiği gözlenir.

Medikal Cilt Bakımı ayda bir yapılarak devamında kişinin belirlenen ürünleri evde kendisinin uygulaması gerekmektedir . Dermotolog kontrolünde sonuçların takibi ve programın düzenlenmesinin yapılması daha sağlıklı bir tedavi süreci işlemesini sağlar.

Evde Cilt Bakımı ile Profesyonel Cilt Bakımı sonuçları arasında ciddi farklılıklar olduğu unutulmamalıdır. Özellikle Dermatolog kontrolünde Medikal Cilt Bakımı yaptıran kişiler aldıkları muazzam sonuç sonrası bu uygulamayı güzellik ve bakım rutinlerine eklemektedir.

Dermatoloji alanında Uzman Dr. Sibel DUYSAK tarafından yapılan Medikal Cilt Bakımı uygulamaları sonucunda yaşadığınız cilt problemlerinden hızla kurtularak arzu ettiğiniz genç, pürüzsüz ve parlak cilt yapısına güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreciyle sahip olabilirsiniz.

Uzman Doktor Sibel DUYSAK tarafından kaleme alınan bu yazının devamında Cilt Bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını alabilir, Hemen Bize Ulaşarak randevu oluşturup cildinizde var olan estetiksel problemlerden hızla kurtulabilirsiniz.

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt Bakımı insanların cildinde farklı sebeplerle ortaya çıkan ve estetiksel açıdan kaygılara yol açan problemlerin giderilmesi için kişinin cilt yapısına özel olarak uygulanan programdır.

İnsanlar hem güzel bir dış görünüş hem de beden ve ruh sağlıkları için sağlıklı, parlak, pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Bu durum cildin insan vücudunda yapması gereken fonksiyonları yerine getirebilmesi içinde önemlidir.

Cilt Bakımı uygulamaları kapsamında kişinin cilt tipine uygun bakımların doğru periyotlarla yapılması farklı nedenlerle ortaya çıkabilecek ve cildi estetik açıdan olumsuz hale getirecek kırışıklık, sarkma, çizgi, akne, leke gibi problemlerin oluşmasına engel olur.

Uzman kontrolünde düzenli olarak yapılacak Cilt Bakımı sayesinde kişi arzu ettiği parlak, sıkı, genç cilt yapısına kavuşmakla birlikte cildinin ve buna bağlı vücudunun sağlığını da korumuş olacaktır.

Cilt Bakımı Neden Önemlidir?

Cilt Bakımı sadece cildinde problemler yaşayan kişiler tarafından değil cilt yapısında herhangi bir sorun olmamasına rağmen bu sağlıklı yapıyı korumak isteyen kişiler tarafından da talep edilen, günümüzde en sık uygulanan estetik tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.

Uzman kontrolünde, cilt tipine en uygun program dahilinde 20 li yaşlarında Cilt Bakımı uygulamalarını düzenli periyotlarla yaptıran kişilerde cildin genç, parlak ve pürüzsüz hali uzun yıllar korunmaktadır. Yaşlanmanın etkilerini azaltmanın bir yolu olan Cilt Bakımı kişinin hem estetiksel hem fonksiyonel hem de psikolojik açıdan sağlıklı kalmasının sağlar.

Ömür boyu güzel, canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın tek yolu doğru program dahilinde aksatmadan Cilt Bakımı yaptırmaktan geçer. Günlük hayat içerisinde yaşanan durumlar ve yaşlanmanın olumsuz etkileri kişinin;

 • Cildine zarar verir,
 • Elastin ve kolajen lifleri parçalanır,
 • Hyaluronik asit miktarı azalır.

Bu fizyolojik durumlar insan cildinde kuruluk oluşumuna, lekelenmelere, kırışıklıklara, çökük, sarkma ve çizgilerin oluşmasına neden olur. Cilt Bakımı sürecinde yapılan uygulamalar ile vücudun bu eksikleri giderilerek yaşanan sorunların ortadan kalkması sağlanır.

Cilt Bakımı süreci modern teknolojinin sağlık alanına getirdiği yenilikler sonucu hayatımıza giren lazer teknolojileri, mezolift veya peeling tedavileri ile kombine edilerek uzun yıllar genç, canlı, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı çok geniş yöntem ve ürün yelpazesine sahip bir estetik tedavi uygulamasıdır. Bunun en büyük nedeni kişinin cilt yapısı, yaşı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı ürün ve teknikler kullanılarak kişiye özel Cilt Bakımı programları oluşturulmasıdır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?” sorununa yanıt vermeden önce bilinmelidir ki alanında uzman bir Dermatolog veya yetkin bir sağlık personeli tarafından muayene edilmeden uygulanan her yöntem risk ve başarısızlık ihtimali içermektedir.

Kişinin cildinin hayal ettiği görünüme ulaşması, bu estetik ve güzel görüntünün korunması, cildin herhangi bir zarar görmemesi için Medikal Cilt Bakımı uygulamasının Uzman Dermatolog kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Bu aşamadan sonra uzman doktor tarafından muayene esnasında belirlenen durumlar göz önünde bulundurularak;

 • Kişinin Cilt Tipi: Normal Cilt, Yağlı Cilt, Karma Cilt
 • Kişinin Yaşı: 20 li Yaşlarda Cilt Bakımı, 30 li Yaşlarda Cilt Bakımı, 40 li Yaşlarda Cilt Bakımı, 50 li Yaşlarda Cilt Bakımı
 • Kişinin Cildindeki Deformasyon Durumu: Kuruluk, Yağlanma, Lekelenme, Kırışıklık, Sarkma, Çizgi, Çökük, Akne, Sivilce, Siyah Nokta, Pullanma vb.

gerekli değerlendirme yapılıp en uygun Cilt Bakımı programı oluşturulur.

Bu aşamaya kadar sizlere Cilt Bakımı sürecinin kişiden kişiye değiştiğini, farklı uygulamalar ve modern tekniklerle kombine edilerek yapılabileceğini anlatmaya çalıştık. Fikir vermesi için Standart Cilt Bakımı sürecini basamaklar halinde belirtmek gerekirse;

 • Uzman tarafından yapılan cilt analizi ile ihtiyaçlar ve uygulama tekniği belirlenir,
 • Ciltteki kir, yağ ve makyaj kalıntıları ön temizleme ile yok edilerek cilt arındırılır,
 • Sivilce, siyah nokta ve biriken yağ dokuları uzman estetisyen tarafından el aletleri yardımıyla manuel olarak temizlenir,
 • Peeling uygulaması ile cilt yüzeyindeki ölü deriler atılırken temizlenen gözeneklerin sıkışması sağlanır.
 • Cilde nemlendirme ve bakım amaçlı maske uygulanır,
 • Işık tedavisi yapılarak cilde uygulanan içeriklerin emilimi kolaylaştırılır,
 • Ayrıca Işık Tedavisi sayesinde özel dalga boyundaki bu ışıklar vücuttaki elastin ve kolajen üretimini tetikleyerek Anti – Aging etki oluşmasına yardımcı olur,

şeklinde ifade edebiliriz.

Uzman Dermatolog kontrolünde ortalama 30 ila 60 dakika sonucunda tamamlanan bu süreç sonrası doktor kişiye evde yapılması ve süreci desteklemesi gereken rutin uygulamaları anlatır. Kadın, erkek, genç, yaşlı demeden bu uygulamanın yaptırılması kişinin sağlığı için büyük önem arz etmektedir.

Cilt Bakımının Faydaları Nelerdir?

İnsanların uzman doktor kontrolünde düzenli olarak Medikal Cilt Bakımı yaptırması ve yine Evde Cilt Bakımı kapsamında Dermatolog tarafından kendisine iletilen hususları büyük bir özen içerisinde yerine getirmesi estetiksel, fiziksel ve psikolojik birçok olumlu durumun açığa çıkmasına imkan tanımaktadır.

Kişinin yaşına, cilt tipine ve yaşadığı rahatsızlıklara en uygun ürünler – teknikler kullanılarak yapılan Cilt Bakımı uygulamasının faydaları arasında;

 • Lekelenmelerin yok edilmesi,
 • Yaşlanma belirtilerinin giderilmesi,
 • Akne, sivilce ve siyah noktaların temizlenmesi,
 • Elastin ve kolajen üretiminin artırılması,
 • Renk değişimlerinin düzenlenerek cilt tonunun dengelenmesi,
 • Gözeneklerin açılması ve küçültülmesi

gösterilebilir.

Cilt Bakımı ile kişiye sağlanan en büyük fayda hayal ettiği genç, parlak, pürüzsüz, canlı cilde sahip olması ve bu durumun sağladığı özgüven ile sosyal hayatının da istediği şekilde ilerlemesidir.

Cilt Bakımı Neden Uzman Tarafından Yapılmalıdır?

Cilt Bakımı kişiden kişiye değişen standartlar ve ürünler kullanılarak yapılması gereken bir uygulamadır. Tedavi planı oluşturulurken kişinin cilt yapısının ve yaşadığı problemlerin doğru tespit edilerek en uygun yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

Bu durum Cilt Bakımı sürecinin uzman doktor kontrolünde yapılmasını gerektirmektedir. Hayal ettiğiniz cilt yapısına güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreciyle ulaşmanın en iyi yolu Dermatolog kontrolünde Cilt Bakımınızın yapılmasıdır.

Ayrıca bilinmelidir ki yanlış yapılacak uygulamaların geri dönüşü olmayan ve çok ağır olarak ifade edilebilecek sonuçları olmaktadır. Cildinizin fiziksel sağlığı ve buna bağlı psikolojik durumunuzun korunması için cildinizin bakımını güvenli ve yetkin ellerde yaptırmalısınız.

Cilt Nasıl Temizlenmelidir?

Cilt Bakımı sürecinde cildin doğru ve sağlıklı şekilde temizlenmesi çok önemlidir. Öncelikle cilt temizleme için kullanılan ürün cilt yapısına uygun olmalı ve PH değeri doktorunuz tarafından tavsiye edilen derecede olmalıdır.

Cilt Bakımı sürecinde kişinin cildini sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez temizlemesi çok önemlidir. Kişinin gün içerisinde maruz kaldığı ve cilde yapışan toz, duman gibi partiküllerin Cilt Temizleme sürecinde atılması kişinin sağlıklı bir cilde sahip olmasını destekler.

Cilt Bakım Önerileri

İnsanlarının genç, sağlıklı, parlak, pürüzsüz bir cilde sahip olması için doğru ve uzman kontrolünde yapılan Cilt Bakımı kadar bazı yaşam stili  davranışlarının  düzenlenmesi de önemlidir. Bu durum süreci desteklerken cildinizi de korumanıza yardımcı olur.

Uzman Dermatolog Dr. Sibel DUYSAK tarafından cildinizi korumanıza yardımcı olacak Cilt Bakımı tavsiyelerini 7 Adımda Cilt Bakımı başlığında;

 • Sağlıklı ve Dengeli Beslenilmesi
 • Cildin Güneş Işınlarından Korunması
 • Bol Bol Su Tüketilmesi
 • Yeterli ve Düzenli Uyku
 • Düzenli Egzersiz ve Spor Yapılması
 • Gece Asla Makyaj ile Yatılmaması
 • Ortamın Hava Kalitesinin Artırılması

şeklinde belirtebiliriz.

Cilt Bakımı Fiyatları

Cilt Bakımı Fiyatları hakkında bilgi almak için ulaştığınız klinikler ve hastaneler size farklı ücretler iletebilir. Özellikle sağlık alanında yapılacak uygulamalarda kişi muayene edilmeden net bir fiyat belirtmek doğru değildir.

Cilt Bakımı Fiyatları kişiden kişiye farklılık gösteren bir durum olmakla birlikte bu değişimlere yol açan nedenler arasında;

 • Bireyin yaşı ve genetik yapısı,
 • Kişinin cilt tipi,
 • Hastanın cildinde var olan deformasyon durumu,
 • Tedavi sırasında kullanılacak yöntemler,
 • Uygulamayı gerçekleştirecek doktorun ve kliniğin tecrübesi,

gösterilebilir.

Cilt Bakımı ile ilgili detaylı bilgi almak, Dermatoloji Uzmanı Dr. Sibel DUYSAK tarafından muayene edilerek size en uygun olacak tedavi programını oluşturup işlemlere başlamak için  Hemen Bize Ulaşınız