Akne Tedavisi insan vücudunun  yağ bezi aktivitesi yüksek bölgelerinde farklı nedenlerle oluşan sivilce ve aknelerin medikal cihazlar veya estetik uygulamalar kullanılarak giderilmesi, cildin temizlenerek hayal edilen genç, lekesiz, canlı ve pürüzsüz hale getirilmesi için yapılan işlemlerin bütünüdür.

Halk arasında sivilce tıbbi literatürde Akne olarak bilinen bu rahatsızlık erkek veya kadın fark etmeksizin tüm bireylerin yaşamının bir döneminde maruz kaldığı yaygın bir cilt hastalığıdır. Akne temelde ciltteki yağ bezelerinden kaynaklanan, insanlarda en sık görülen deri hastalığı olarak ifade edilebilir.

Günümüzde nadirde olsa ergenlik döneminde dahi akne ve sivilce problemi yaşamayan kişiler bulunmaktadır. Lakin insanların geneli hayatının büyük bir bölümünü yaşadıkları Akne ve Sivilce problemlerinin çözümünü aramakla geçirirler.

İnsanlarda ergenlik döneminden kalma akne lekeleri ve sivilce izleri istenilen estetik yüz ve cilt görünümüne sahip olma yolunda büyük engel teşkil etmektedir. Akne Tedavisi kapsamında kullanılan kremler veya farklı ürünler arzu edilen sonuçları vermemektedir.

Uzman doktor tarafından uygulanan medikal estetik yöntemleri sayesinde kişinin cildinde aktif olarak var olan akneler, akne lekeleri, geçmek bilmeyen sivilceler başta olmak üzere pek çok cilt problemi hızla iyileştirilebilir.

Dermatoloji alanında Uzman Dr. Sibel DUYSAK tarafından yapılacak Akne Tedavisi sonucunda cildinizde var olan akne ve sivilcelerden hızla kurtularak arzu ettiğiniz genç, lekesiz ve parlak cilt yapısına güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreciyle sahip olabilirsiniz.

Uzman Doktor Sibel DUYSAK tarafından kaleme alınan bu yazının devamında Akne ve Sivilce Tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını alabilir, Hemen Bize Ulaşarak randevu oluşturup cildinizde var olan estetiksel problemlerden hızla kurtulabilirsiniz.

Akne Nedir?

İnsan cildindeki yağ bezleri cildin nem oranını korumak ve dengelemek için ihtiyaç duyulan miktarda yağ üretmektedir. Cilt yüzeyine ulaşması gereken yağların yağ bezi kanalları tıkalı olduğu için cilt altında kalması sonucu oluşan durum Akne veya Sivilce olarak ifade edilir.

Akne oluşumunun en yoğun olduğu dönem ergenlik çağlarıdır. Çünkü bu dönemde hormonal dengede dalgalanmalar yaşanmaktadır. İnsanlarda bu dönemlerde ciltte oluşan yoğun akne ve sivilceler ciddi izler kalmasına neden olabilir.

Bununla birlikte akne ve sivilce oluşumu kişinin genetik yapısına bağlı olarak ergenlik dönemi sonrasında da uzun süre devam edebilir. Akne Tedavisi ile ergenlik sonrası oluşan akneler giderilebildiği gibi var olan akne izleri de yok edilebilir.

Günümüzde Akne Tedavisi ve Akne İzi Tedavisi aynı nedenle oluşan sorunları iyileştirmeyi amaçlamakla birlikte farklı tekniklerin kullanıldığı uygulamalardır. Örneğin Akne Tedavisi için cildin sebum dengesi sağlanmaya çalışılırken Akne İzi Tedavisinde cildin soyulmasını ve yenilenmesini destekleyen uygulamalar kullanılır.

Akne Oluşma Nedenleri

Her insan hayatının belirli döneminde akne oluşumu problemini yaşamaktadır. Akne oluşumu ve sonrasında bıraktığı izler kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur. Bu nedenle de Akne Tedavisi dendiğinde akla birçok farklı teknik gelmektedir.

İnsanlarda Akne Oluşma Sebepleri arasında;

 • Genetik faktörler,
 • Hormonal düzensizlikler,
 • Olumsuz beslenme alışkanlıkları,
 • Kişisel bakım ve temizlik eksikliği,
 • Yağ bezi kanallarının tıkanması,
 • Cilt yüzeyinde ve altında bulunan bakteriler,
 • Aşırı sebum üretimi,

gösterilebilir.

Akne Belirtileri

İnsanlarda akne oluşmadan önce birçok farklı şekilde belirti görülebilir. Akne ve sivilcelerin oluşumu öncesi en sık rastlanılan durumlar arasında;

 • Beyaz uçlu sivilcelerin oluşması,
 • Siyah noktaların görülmesi,
 • Hassas, küçük ve kırmızı yumrular oluşumu,
 • Cilt altında oluşan ve yüzeyde hissedilen büyük ve ağrılı topaklanmalar,

belirtilebilir.

Akne oluşacak bölgelerde genellikle hassasiyet ve kızarıklıklar oluşur. Akne oluşup ileri bir seviyeye geçtikten sonra bu bölgede yara izlerini andıran koyu renkli lekelenmeler görülür. Bu seviyede uygulanacak Akne Tedavisi sayesinde bölgede akne kistleri ve nodüller oluşmadan sorunun giderilmesi sağlanır.

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanların Dermatoloji alanında uzman doktorlara ve kliniklere en sık ulaşma nedenleri arasında Akne ve Sivilce Tedavisi gösterilebilir. Akne Tedavi süreci Akne Oluşumunu Önlemek ve Akne – Akne İzlerini Yok Etmek olmak üzere iki temel hedef altında gruplanır.

Akne Tedavisi uzman doktor tarafından yapılacak muayene ile başlar. Kişinin cilt yapısını, oluşan aknelerin durumunu ve yayıldığı alanları tespit eden Dermatolog kişiye en uygun olacak Akne Tedavisi Yöntemi hangisidir buna karar verir.

Günümüzde Akne Tedavisi standart bir prosedür takip edilerek yapılmaz. Kişilerde farklı tipteki akneler bir arada bulunabileceği için kişiye özel tedavi planı belirlenir. Ayrıca bir hastada birçok farklı akne türünün bir arada görülebileceği de unutulmamalıdır.

Bilinmelidir ki cildinde yaşadığı  Sivilce problemlerinin çözümünü içeriği bilinmeyen kozmetik kremlerde, losyonlarda ve güzellik salonlarında arayan kişiler bu süreç sonunda çok ciddi cilt bozulmaları ile yüzleşmek zorunda kalabilirler. Akne Tedavisi Uzman Dermatolog kontrolünde klinik şartlarında yapılması gerek bir uygulamadır.

Akne Tedavisi sırasında uzman doktor kontrolünde aknelerin içleri boşaltılabilir ve içlerine enjeksiyon yapılabilir. Gerekli görülen bölgelerde cilt altı temizliği ve peeling uygulanabilir. Tüm bu süreçler ilaçlar ve kremler ile desteklenebilir.

Modern teknolojinin getirdiği yenilikler sayesinde günümüzde sık uygulanmaya başlanan, başarılı sonuçları güvenli ve konforlu bir tedavi süreciyle kişilere sunan Akne Oluşumu Engelleyici ve Akne İzlerini Gideren Tedavi Yöntemleri arasında;

 • Medikal Cilt Bakımı ile Akne Tedavisi
 • Topikal ve sistemik ilaçlar ile Akne tedavisi
 • Aquapeel Cilt Bakımı ile Akne Tedavisi
 • Fraksiyonel Lazer ile Akne İzi Tedavisi
 • Altın İğne ile Akne İzi Tedavisi
 • Karbon Peeling ile Akne İzi Tedavisi
 • Dermapen ile Akne İzi Tedavisi
 • Baby Face ile Akne İzi Tedavisi

gösterilebilir.

Yukarıda belirttiğimiz tüm bu tedavi yöntemleri kendilerine has prosedürleri takip ederek kişinin cildinde var olan akneleri, akne izlerini yok eder, hayal edilen canlı, genç ve pürüzsüz cilt yapısına sahip olunmasını sağlar.

Akne Tedavisi Kalıcı mıdır?

Akne Tedavisi özellikle ergenlik dönemindeki kişilerde belirli periyotlarla düzenli olarak uygulandığında koruyucu etki gösteren bir estetik uygulamadır. Bu süreçteki kişilerde kalıcı sonuç almak yerine var olan olumlu etkiyi korumak için sürekli yapılması gereken bir uygulama olarak bilinmektedir.

Bununla birlikte daha ileri yaşlardaki kişilerde genetik faktörler, yanlış beslenme alışkanlıkları ve hormonal bozukluklar sonucunda ortaya çıkan akne ve akne izi problemleri için uygulanan Akne Tedavisi çok daha kalıcı sonuçlar vermektedir.

Akne Tedavisinde En İyi Yöntem Hangisidir?

Akne ve Akne İzleri kişiden kişiye farklılık gösteren ve günümüzde en yaygın görülen cilt bozukluğu problemidir. Bu sorunun giderilmesi için kullanılabilecek farklı avantajları ve teknolojileri içeren birçok tedavi yöntemi vardır.

“Akne Tedavisinde En İyi Yöntem Hangisidir?” sorusu “Akne Tedavisinde Benim İçin En Uygun ve Etkili Tedavi Yöntemi Hangisidir?” şeklinde sorulduğunda bir anlam ifade etmektedir. Çünkü Akne Tedavisi kişiye özeldir. Her bireyde farklı teknikler en doğru sonuçları verir. Bazı durumlarda birkaç teknik kombine edilerek de uygulanabilir.

Akne Tedavisi Fiyatları

Akne Tedavisi Fiyatları hakkında bilgi almak için ulaştığınız klinikler ve hastaneler size farklı ücretler iletebilir. Özellikle sağlık alanında yapılacak uygulamalarda kişi muayene edilmeden net bir fiyat belirtmek doğru değildir.

Akne Tedavisi Fiyatları kişiden kişiye farklılık gösteren bir durum olmakla birlikte bu değişimlere yol açan nedenler arasında;

 • Kişinin genetik özellikleri ve yaşı,
 • Hastanın cilt tipi ve cildinin yağlılık oranı,
 • Kişinin cildindeki akne ve akne izlerinin boyutları,
 • Uygulama sırasında kullanılacak tedavi yöntemleri,
 • Tedaviyi gerçekleştirecek hekimin ve kliniğin tecrübesi,

gösterilebilir.

Akne ve Sivilce Tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak, Dermatoloji Uzmanı Dr. Sibel DUYSAK tarafından muayene edilerek size en uygun olacak tedavi programını oluşturup işlemlere başlamak için  Hemen Bize Ulaşınız

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir