Tırnak Hastalıkları Tedavisi insan derisinin bir uzantısı olan tırnaklarda farklı nedenlerle meydana gelen estetiksel ve fonksiyonel problemlerin iyileştirilmesi için uygulanan yöntemler bütünüdür.

Tırnak el ve ayak parmaklarının dışında boynuz şeklinde bulunan, keratin proteininden oluşan yapıdır. İnsan vücudunda el ve ayakların işleyişine katkı sağlayan tırnaklar aynı zamanda estetik açıdan da olumlu bir görünüm sunmaktadır.

İnsan vücudundaki tüm organ ve dokularda olabildiği gibi tırnaklarda da zaman içinde farklı sebeplerden kaynaklı bir takım bozulmalar ve problemler yaşanmaktadır. Uzman doktor kontrolünde uygulanacak kişiye ve probleme özel Tırnak Hastalığı Tedavisi sayesinde bölgenin eski sağlıklı haline kavuşturulması sağlanır.

Tırnaklar sağlıklı bir yapıya sahipse tırnak yatağı üzerinde düzgün şekilde yerleşik vaziyette bulunur. Dış görünümü ise pürüzsüz, açık renkli hatta neredeyse şeffaf bir plağı andırır. Bu hal dışında tırnağın konumunda, renginde, kalınlığında farklılıklar olması kişide Tırnak Hastalığı yaşandığının bir belirtisidir.

Tırnaklar insan vücudunda fonksiyonel olarak parmak uçlarını darbelerden korumak ve tutma işleminde yardımcı olmakla görevlidir. Estetiksel açıdan ise günümüz yaşantısında kişinin elleri ve ayaklarının genel güzellik algısına uygun olmasına imkan sağlamaktadır.

Tırnak şeklinde, yüzeyinde veya renginde anormal durumların oluşması kişinin Dermatolojik veya Sistemik hastalıklar yaşadığının habercisidir. Bu gibi durumlar yaşayan kişiler zaman kaybetmeden Uzman Dermatolog tarafından muayene edilmeli, kişiye özel tedavi planıyla var olan Tırnak Hastalığı ve diğer rahatsızlıkların giderilmesi sağlanmalıdır.

Dermatoloji alanında Uzman Dr. Sibel DUYSAK tarafından yapılacak Tırnak Hastalığı Tedavisi sayesinde kişinin tırnak yapısı sağlıklı hale getirilerek var olan estetiksel ve fonksiyonel problemlerinin iyileştirilmesi sağlanır.

Uzman Doktor Sibel DUYSAK tarafından kaleme alınan bu yazının devamında Tırnak Hastalığı Tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını alabilir, Hemen Bize Ulaşarak randevu oluşturup tırnaklarınızda yaşanan problemlerden güvenli, etkili ve konforlu bir süreçle kurtulabilirsiniz.

Tırnak Neden Önemlidir?

Tırnaklar insanların ellerinin ve ayaklarının uçlarında bulunan, fonksiyonel görevlerinin yanı sıra kişiye estetik açıdan olumlu bir görünüm katan vücut parçalarıdır. Sağlıklı tırnaklara sahip olmak kişiye işlevsel ve kozmetik açıdan birçok olumlu etki sağlamaktadır.

İnsanların herhangi bir cismi tutması, kullanması, toplaması sırasında tırnakların büyük katkısı vardır. Ayrıca el ve ayakların uçlarında bulunan ince deriyi koruyan tırnaklar bu bölgelere gelecek darbeleri karşılayarak derinin zarar görmesini engeller.

El ve ayak uçlarındaki deri hücreleri tarafından üretilen tırnaklar keratinden oluşur. Saçta ve deride bulunan bu dayanıklı protein tırnak oluşumuna da katkı sağlamaktadır.

Tırnak Hastalığı Nedenleri

Günümüzde Tırnak Hastalıklarına ve Tırnak Bozulmalarına yol açabilecek pek çok etken bulunmaktadır. İnsanlarda görülen Tırnak Hastalıkları farklı olduğu gibi bu rahatsızlıklara yol açan durumlar da değişiklik göstermektedir.

Kişilerde Tırnak Hastalıkları ve Tırnak Bozulmaları oluşmasına yol açan temel faktörleri sedef hastalığı, mantar enfeksiyonları, genetik yapı, bakım hataları, ilaç kullanımı, ağır baskı ve zorlama olarak belirtebiliriz.

Tırnak Hastalıklarına Neden Olan Durumlar arasında;

 • Genetik özellikler,
 • Tırnaklarda var olan yapısal problemler,
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri,
 • Tırnakların yanlış ve derin kesilmesi,
 • Geçirilen enfeksiyonlar ve oluşan bakteriler,
 • Bölgede görülen yaralanmalar,
 • Kişinin yaşadığı iç hastalıklar,
 • Tırnak mantarı,
 • Doğum kaynaklı deformasyonlar,
 • Kronik ilaç kullanımı,
 • Tümör benzeri rahatsızlıklar,
 • Yanlış terlik – ayakkabı kullanımı,
 • Steril olmayan aletlerle manikür – pedikür yapılması,

gösterilebilir.

Tırnak Hastalığı Belirtileri

İnsanların maruz kaldıkları birçok hastalık tırnaklara da etki etmekte ve bu bölgede bazı belirtiler oluşturmaktadır. Kişi tırnak bakımına ve kontrolüne özen göstererek hem Tırnak Hastalığı konusunda önlem alırken hem de anormal bir durumda Uzman Dermatoloğa ulaşarak yaşadığı rahatsızlıkların erken teşhis edilmesine yardımcı olabilir.

Tırnaklarınızda aşağıda belirtilen durumların herhangi bir veya birkaçı bulunuyorsa zaman kaybetmeden uzman doktora muayene olmanız gerekmektedir. Tırnak Hastalığı Belirtileri arasında;

 • Tırnak yüzeyinde renk değişiklikleri oluşması,
 • Tırnaklarda kalınlaşma veya incelme görülmesi,
 • Tırnak yüzeyinde koyu ya da beyaz çizgiler ortaya çıkması,
 • Tırnakta Kıvrılma veya toplanma gibi şekilde bozuklukları oluşması,
 • Tırnakların kırılgan hale gelmesi,
 • Tırnak çevresinde kanama yaşanması,
 • Tırnaklarda kızarıklık veya şişme oluşması,
 • Tırnak çevresinde ağrılar oluşması,
 • Tırnağın deriden ayrılması,

gösterilebilir.

İnsanlarda Sık Görülen Tırnak Hastalıkları

İnsanların tırnakları var oldukları vücut bölgeleri ve konumları gereği yaralanmaya, hasara ve yıpranmaya oldukça müsaittir. Günümüzde yaşanan tüm deri hastalıklarının 10 da 1 i Tırnak Hastalıkları olarak kaydedilmektedir.

Kişiler gün içerisinde tırnaklarında herkesin karşılaşabileceği durumlar olan sıkışma, sıkma, batma gibi durumlar sonucu ciddi problemler yaşayabilirler. Hafif seviye Tırnak Yaralanmaları kendiliğinden iyileşirken orta – ileri seviye yaralanmalarda zaman kaybedilmeden ve sorun büyümeden uzman doktor tarafından muayene gerekmektedir.

Tırnak Hastalıkları oluşma nedenleri ve belirtileri göz önüne alınarak 4 temel sınıfta incelenir. Bu sınıflar ve kapsadıkları Tırnak Hastalıkları arasında;

 • Sistemik Tırnak Hastalıkları (Çomak Parmak, Kaşık Tırnak, Beau Çizgileri, Tırnakta Beyaz Bantlar, Muehrcke Bantları, Sarı Tırnak Sendromu)
 • Tırnak Enfeksiyonları (Tırnak Mantarı)
 • Çevresel Tırnak Bozuklukları (Tırnak Kenarı İltihabı, Tırnak Batması, Dolama)
 • Dermatolojik Tırnak Bozuklukları (Sedef Tırnağı, Liken Planus, Tırnakta Melanom Şüphesi, İlaca Bağlı Tırnak Anomalileri)

gösterilebilir.

Tırnak Hastalıkları tırnakların etrafında oluşan kızarıklık ve şişlikler ile kendisini belli eder. Bu durum tırnakların şekillerinde ve renklerinde değişimlere neden olur. Ayrıca tırnaklarda beyaz çizgilerin, çukurluk, girinti, çıkıntı gibi oluşumların görülmesine de yol açabilir.

Tüm bu durumları yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden Uzman Dermatolog tarafından muayene edilmesi ve yaşadığı Tırnak Hastalığı tespit edilerek iyileşme için gerekli müdahalelere başlanması gerekmektedir.

Tırnak Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Bozulmaları şikayetiyle kliniğe ulaşan kişilere yapılması gereken ilk uygulama uzman doktor tarafından fiziksel muayenenin detaylı olarak yapılması, gerekli görülmesi halinde bazı testlerin gerçekleştirilmesidir.

Tırnak Hastalıkları ile ilgili incelemeler yapan uzman doktor tırnağın şekline, kalınlığına, rengine bakarak karar verebileceği gibi gerekli görmesi halinde tırnaktan alınan kültürün laboratuar ortamında incelenmesini isteyebilir.

Tüm bu incelemeler sonucunda kişinin yaşadığı Tırnak Hastalığı tespit edilirken aynı zamanda tırnakta mantar enfeksiyonu bulunup bulunmadığı da kontrol edilir. Tırnak Mantarı sorunu yaşanıyorsa bu doğrultuda bir tedavi yöntemi tercih edilir.

Uzman Dermatolog tespit ettiği Tırnak Hastalıklarının tedavisinde farklı tekniklere başvurabilir. Hastalığa neden olan duruma en uygun ilaçların oral yolla kullanılmasını isteyebilir. Bu ilaçla tedavi sürecinde tırnak dokusunun kendisini yenileyip yenilemediği kontrol edilir.

Modern teknolojinin sağlık alanına getirdiği yenilikler ile hayatımıza giren ve Tırnak Hastalığı tedavisinde kullanılan tekniklerden birisi de Fraksiyonel Lazer Sistemleridir.

Fraksiyonel Lazer Sistemleri Co2 ışınları ile etki sağlayan, tırnak bozukluğu yaşanan bölgede üst kısmın soyulması ve dokuların yenilenmesinin desteklenmesi ile sağlıksız dokuların yerini sağlıklı hücrelere bırakmasının amaçlandığı Tırnak Hastalığı Tedavisi tekniğidir.

Tırnak Hastalıklarının tedavisinde bu duruma yol açan alışkanlıkların düzenlenmesi de yer almaktadır. Kişinin tırnaklarını doğru derinlikte ve şekilde kesmesi, ayağına en uygun terlik ve ayakkabıyı giymesi ile de birçok Tırnak Bozukluğu iyileştirilmektedir.

Tırnak Hastalığı Tedavisi hakkında detaylı bilgi almak, Dermatoloji Uzmanı Dr. Sibel DUYSAK tarafından muayene edilerek size en uygun olacak tedavi programını oluşturup işlemlere başlamak için  Hemen Bize Ulaşınız

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir