Çene Dolgusu insanların çene bölgelerinde ve çevresinde var olan estetiksel ve işlevsel problemlerin giderilmesi için kullanılan Ameliyatsız Estetik Tedavi yöntemidir. Çene Dolgusu ile kişinin çene hattı belirgin hale getirilip çene ucu düzenlenerek arzu ettiği estetik çene ve yüz görünümüne sahip olması sağlanır.

Günümüzde kadın veya erkek fark etmeksizin her birey güzel ve çekici görünen yüz hatlarına sahip olmak istemektedir. Yüzün istenilen estetik yapıya kavuşmasına en çok destek veren durum olarak belirgin, dolgun, parlak ve simetrik bir çene bölgesi gösterilebilir.

Estetik ve çekici bir yüz için kadınlarda düzgün, küçük ve yuvarlak bir çene hayal edilirken erkeklerde geniş, uzun ve kare şeklinde bir çene yapısına ulaşılması arzulanmaktadır. Bu tip çene yapısına sahip olan bireylerin yüz görünümü estetik ve etkileyici hale gelmektedir.

Çene Dolgusu en sık talep edilen Dolgu Uygulamalarından birisi olmakla birlikte güvenli, konforlu ve hızlı bir tedavi süreciyle çene bölgesinin düzenlenmesi, var olan problemlerin giderilmesi ve çene hattının belirginleştirilmesini sağlar.

İnsanlarda çene bölgesi ve çevresinde genetik faktörlere veya yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan estetiksel ve fonksiyonel rahatsızlıklar Çene Dolgusu yapılmasını ihtiyaç haline getirmektedir. Uzman doktor tarafından yapılması halinde güvenli bir tedavi yöntemi olan Çene Dolgusu kişilere hızlı ve etkili sonuçlar sunmaktadır.

Bununla birlikte Çene Dolgusu sırasında dolgu maddesi olarak genellikle Hyaluronik Asit bazlı etken maddeler kullanılmaktadır. Bu maddenin insan vücuduna herhangi bir zararı olmaması sayesinde Çene Dolgusu yan etkisi ve zararı olmayan bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Dermatoloji alanında uzun yılların getirdiği tecrübeye sahip Uzman Dr. Sibel DUYSAK tarafından yapılan Çene Dolgusu sonucunda çene bölgesinde yaşlanmaya, genetik yapıya veya farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmış problemleri bulunan kişilerin arzu ettikleri estetik çene ve yüz görünüme sahip olabilmesi sağlanmaktadır.

Uzman Doktor Sibel DUYSAK tarafından kaleme alınan bu yazının devamında Çene Dolgusu ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilir, Hemen Bize Ulaşarak randevu alıp çene bölgenizde yaşadığınız estetiksel ve işlevsel sorunların tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Çene Dolgusu Nedir?

İnsan yüzünde altın oranın yani estetik ve çekici bir yüz şekli oluşmasının en önemli faktörlerinden birisi çene bölgesidir. Çene Dolgusu çene boyutundan, şeklinden ve var olan deformasyonlardan rahatsızlık duyan kişilerin arzu ettikleri estetik, çekici ve belirgin çene yapısına sahip olmasını sağlayan Estetik Tedavi Yöntemidir.

Çene Dolgusu sayesinde kişilerin çene bölgesinde genetik yapı, yaşlanma, kaza, travma gibi farklı nedenlerle oluşabilen estetiksel ve işlevsel problemlerin tedavi edilmesi sağlanır. Bu sayede kişi hayal ettiği kusursuz çene ve yüz görünümüne sahip olur.

Çene Dolgusu ile kişinin çene yapısı, şekli, boyutu ve simetrisi düzenlenebilir. Uygulama sırasında Hyaluronik Asit bazlı dolgu maddesi kullanılarak kişinin tedavi sonrasında hiçbir zarar görmemesi sağlanır.

Güvenli, konforlu ve etkili sonuçlar veren bir Estetik Tedavi Tekniği olan Çene Dolgusu yan etkisi olmayan ve kolay uygulanabilen bir işlem olduğu için en sık tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisi haline gelmiştir.

Çene Dolgusu Neden Yapılır?

Çene Dolgusu insanların çene bölgesinde var olan ve kişiyi estetiksel açıdan rahatsız eden birçok problemin giderilmesi için uygulanan ameliyatsız estetik tedavi yöntemidir. Bu problemler farklı nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır.

İnsanların yaşlanma sonucu Çene Bölgesinde oluşan problemler arasında;

 • Çene kemiklerinin erimeye başlaması,
 • Çene hatlarına destek veren yağ dokusunun erimesi,
 • Eriyen kemik ve yağ dokuları sonucu çenede hacim kaybı oluşması,
 • Çene kaslarındaki fazla hareket nedeniyle çene yapısının estetiğinin kaybolması,

gösterilebilir.

İnsanlarda genetik faktörler nedeniyle Çene Bölgesinde oluşan problemler arasında;

 • Genel çene yapısında şekil bozuklukları,
 • Çene kemiği ve yumuşak doku eksikliği,
 • Çene ucunun normalden kısa veya büyük olması,
 • Çene bölgesinin simetrik yapısının bozulması,

gösterilebilir.

Yukarıdaki farklı nedenlerle oluşan ve kişiyi estetiksel – işlevsel açıdan rahatsız eden problemlerin tamamı uzman doktor kontrolünde yapılacak Çene Dolgusu uygulaması sonucunda tedavi edilmektedir.

Çene Dolgusu Kimlere Yapılır?

Çene Dolgusu kadın veya erkek fark etmeksizin 18 yaşını doldurmuş tüm bireylere güvenli ve konforlu bir tedavi süreciyle uygulanabilmektedir. Ayrıca kadınların kemik ve bağ dokusunun gelişiminin erkeklerden daha hızlı gerçekleşmesi göz önüne alınarak kadınlarda 17 erkeklerde 18 yaş itibariyle bu uygulama yapılabilmektedir.

Çene Dolgusu en çok çene bölgesinde simetri bozuklukları, çizgiler, kırışıklıklar ve sarkmalar oluşan kişiler tarafından talep edilmektedir. Ayrıca çene ucu küçük olan kişiler de daha belirgin bir çene hattına sahip olmak için Çene Dolgusu yaptırmak istemektedir.

Çene Bölgesinde En Yaygın Görülen Şekil Bozukluları Nelerdir?

Günümüzde genetik faktörler veya zaman içerisinde gelişen durumlar sonucunda kişiler çene bölgelerinde birçok farklı estetiksel ve fonksiyonel problem ile karşılaşmaktadır. Kişilerde en sık görülen ve kişiyi estetiksel açıdan rahatsız eden Çene Bölgesi Problemleri arasında;

 • Çene bölgesinde hacim kayıpları oluşması,
 • Küçük Çene problemi,
 • Çene hattının belirsiz olması,
 • Çenenin olması gerekenden geride konumlanması,
 • Çene yapısının simetrik olmaması,
 • Yüz ve çene arasında uyumsuzluk – orantısızlık olması,
 • Çene bölgesinde ve çene altında sarkmalar bulunması,
 • Büyük ya da Zayıf Çene sorunu yaşanması,
 • Gıdı veya sarkmış deri problemi bulunması,
 • Çene ucunda gamze bulunması,
 • Çift Çene görüntüsü oluşması,

gösterilebilir.

Yukarıda belirtilen veya sizin yaşadığınız tüm problemler Dermatoloji Uzmanı Dr. Sibel DUYSAK tarafından gerçekleştirilen Çene Dolgusu sayesinde iyileştirilmekte ve kişinin arzu ettiği estetik çene ve yüz görünümüne ulaşmasına yardımcı olunmaktadır.

Çene Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çene ve buna bağlı yüz bölgesinde yaşadığı estetiksel ve işlevsel problemlerin tedavisi için kliniğimize başvuran hastalar öncelikle uzman doktorumuz tarafından muayene edilerek istekleri dinlenmekte, çene bölgesinde var olan problem tüm detayları ile belirlenmektedir.

Çene Dolgusu uygulamasına başlanmadan önce işlem yapılacak bölgelere anestezik krem sürülerek kişinin tedavi sürecinde herhangi bir ağrı ve sızı hissetmemesi sağlanır.

Uygulama öncesi yapılan muayene sırasında belirlenen bölgelere yeterli miktarda dolgu maddesi mikro iğneler veya kanül yardımıyla enjekte edilerek arzu edilen estetik çene yapısının oluşturulması sağlanır.

Enjeksiyonun tamamlanması ile birlikte başarıyla sona erdirilen Çene Dolgusu uygulaması oldukça güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi yöntemidir. Kişi uygulama sonrası günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir.

Çene Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Çene Dolgusu herhangi bir kesi işlemine ihtiyaç duyulmadan hızlı bir şekilde uygulanan ve etkili sonuçlar sunan bir tedavi tekniğidir. Tedavinin yapıldığı hastanın yaşı, genetik yapısı ve çene bölgesindeki problemlerin boyutuna göre değişmekle birlikte ortalama 20 ila 30 dakika içerisinde uygulama tamamlanmaktadır.

Eğer hastanın ağrı eşiği yüksek ise ve anestezik krem sürülmesine ihtiyaç duymuyorsa bu durumda uyuşma süreci beklenmeyeceği için Çene Dolgusu çok daha hızlı bir şekilde tamamlanabilir.

Çene Dolgusu Kalıcı mıdır?

Çene Dolgusu kliniğimizde uygulanan diğer tüm dolgu tedavilerinde olduğu gibi insan vücuduna hiçbir zararı ve yan etkisi olmayan, aksine doğal ve vücut tarafından emilen bir madde olan Hyaluronik Asit tabanlı dolgu maddeleri kullanılarak yapılmaktadır.

Bu durum tedaviyi güvenli bir hale getirirken, tedavi sonrası oluşan olumlu değişimin ömür boyu kalıcı olmasına engel olmaktadır. İnsan vücudu tarafından emilebilen bir dolgu maddesi enjekte edildiği için bir süre sonra bu madde emilip bölgedeki etkisini kaybetmektedir. Ancak düzenli aralıklarla yapıldığı takdirde kalıcılık süresi uzamaktadır.

Çene Dolgusu Kalıcılığı kişinin genetik özelliklerine ve uygulama bölgesinin durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 1 ila 1,5 yıl olarak belirtilebilir. Bununla birlikte tekrarlanabilir bir tedavi olan Çene Dolgusunun uzman doktor tarafından belirlenen periyotlarla yapılması halinde hayal edilen estetik ve çekici çene görünümü ömür boyu muhafaza edilebilir.

Çene Dolgusu Faydaları

Çene Dolgusu kişinin arzu ettiği estetik çene ve yüz görünümüne ulaşması için kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Çene Dolgusu işlem bölgesinde açık yara bulunmayan ve gebelik – emziren annelik döneminde bulunmayan tüm bireylere rahatça yapılabilen bir uygulamadır.

Çene Dolgusu yaptıran kişilerin elde ettiği faydalar arasında;

 • Çene bölgesinde var olan hacim kayıplarının telafi edilmesi,
 • Güçlü ve belirgin bir çene yapısına sahip olunması,
 • Kişinin V Şeklinde Yüz yapısına sahip olmasına yardımcı olunması,
 • Çene bölgesinin şekillendirilerek simetrik bir hale getirilmesi,
 • Çene ucu sivri olan kişilerde istenilen oval görünümün elde edilmesi,
 • Çene ucu geride olan kişilerin yaşadığı sorunun giderilmesi,
 • Gıdısı bulunan kişilerde bu problemin ortadan kaldırılması,
 • Gülüş Estetiği yaptıran ve altın oranda bir yüz görünümüne sahip olmak isteyen kişilerin istedikleri çene yapısına sahip olmaları,

belirtilebilir.

Çene Dolgusu Sonrası

Çene Dolgusu Sonrası işlemleri tamamlayan uzman doktor tarafından hastaya iletilen durumlara dikkat edilmesi kişinin sağlığı ve tedavinin başarısı için çok değerlidir.

Çene Dolgusu Sonrası özen gösterilmesi gereken hususlar arasında;

 • İlk gün bölgeye belirli aralıklarla buz kompresi uygulanmalıdır. Bu sayede bölgede kızarıklık, şişlik ve morluk oluşmasına engel olunur.
 • İlk 24 saat bölgeye doktor tarafından kullanılması tavsiye edilmeyen kremler sürülmemelidir.
 • İlk hafta tamamlanana kadar spor veya ağır egzersizler yapmayınız.
 • İlk hafta alkol kullanımından uzak durulmalı, bol bol su tüketilmelidir. Bu sayede ödem oluşumu engellenerek var olan ödem hızla atılabilir.
 • İlk 7 ila 10 gün boyunca güneş ışınlarına direkt maruz kalmaktan kaçının. Dışarı çıkmanız gerektiğinde güneş ışınlarından koruyan krem kullanın.

bulunmaktadır.

Çene Dolgusu Fiyatları

Çene Dolgusu Fiyatları hakkında bilgi almak için ulaştığınız kliniklerden ve hastanelerden farklı ücretler duyabilirsiniz. Bunun nedeni sağlık alanında yapılan işlemlerde hasta muayene edilmeden net bir fiyat vermenin doğru ve mümkün olmamasıdır.

Çene Dolgusu Fiyatları birçok duruma bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte bu durumlardan bazılarını;

 • Kişinin genetik yapısı ve yaşı,
 • Çene bölgesinde oluşan problemlerin seviyesi,
 • Tedavi sırasında kullanılacak dolgu maddesinin çeşidi ve miktarı,
 • Uygulamayı gerçekleştirecek doktorun ve kliniğin tecrübesi,

olarak belirtebiliriz.

Çene Dolgusu ile ilgili detaylı bilgi almak, Dermatoloji Uzmanı Dr. Sibel DUYSAK tarafından muayene edilerek size en uygun olacak tedavi planını oluşturup işlemlere başlamak için Hemen Bize Ulaşınız