Kimyasal Peeling yani Cilt Soyma farklı kimyasal maddelerin bir arada doğru oranlarla kullanılması sonucunda cansız ve sağlıksız bir hal almış cilt yapısının yerini canlı, parlak, pürüzsüz, taze ve ferah bir cilt yapısının alması için uygulanan Ameliyatsız Estetik Tedavi yöntemidir.

Günümüzde insanların farklı nedenlere bağlı olarak yaşadığı cilt sorunlarının giderilmesi, cildin temizlenmesi, onarılması ve iyileştirilmesi için doğal veya kimyasal pek çok işlem yapılmaktadır. Peeling cilt problemlerinde en sık kullanılan yöntem olarak bilinir.

Peeling uygulaması doğal maddeler kullanılarak yapılabildiği gibi kimyasal maddeler ile desteklenerek de yapılmaktadır. Doğal Peeling ile arzu edilen sonuçların alınamaması halinde yapılacak en doğru davranış Kimyasal Peeling uygulanmasıdır.

Eski çağlarda derinin yenilenmesine dayalı bir tedavi ve bakım uygulaması olarak ortaya çıkan Peeling kişinin cildinde ölmüş olan hücrelerin vücuttan atılarak cildin genç, canlı ve ışıltılı bir hal almasının sağlandığı estetik bir uygulamadır.

Kimyasal Peeling cilt yenilenmesi ve bakımı için en sık kullanılan ve en etkili sonuçlar veren tedavi yöntemlerinden birisi olarak belirtilebilir. Uygulama sürecinde cildin üst tabakası tamamen soyularak iyileşme ve yenilenme süreci desteklenir. Yeni oluşan cilt yapısının taze, canlı, pürüzsüz olması sonucu hayal edilen genç ve kusursuz cilt görünümüne ulaşılır.

Kişinin cilt yapısına ve yaşadığı deformasyon durumuna bağlı olarak Kimyasal Peeling;

 • Yüzeysel Kimyasal Peeling
 • Orta Derinlikte Kimyasal Peeling
 • Derin Kimyasal Peeling

olmak üzere 3 farklı sınıfta uygulanmaktadır.

Dermatoloji alanında Uzman Dr. Sibel DUYSAK eliyle yapılan Kimyasal Peeling sonucunda cilt yapısında var olan tüm estetik problemler güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi süreciyle giderilmektedir.

Uzman Doktor Sibel DUYSAK tarafından kaleme alınan bu yazının devamında Kimyasal Peeling hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını alabilir, Hemen Bize Ulaşarak randevu oluşturup hayal ettiğiniz genç, parlak ve pürüzsüz cilt yapısına ulaşabilirsiniz.

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal Peeling halk arasında Cilt Soyma olarak da ifade edilen, cildin ölü hücrelerden arındırılarak genç, canlı, pürüzsüz ve parlak bir hal almasını sağlamak için uygulanan estetik tedavi yöntemidir.

İnsan cildinde yaşlanma, genetik faktörler, çevresel etkiler gibi birbirinde farklı nedenlerle kırışıklıklar, çizgiler, kuruluk, lekelenme, akne ve sivilce izleri oluşmaktadır. Uzman doktor kontrolünde yapılan Kimyasal Peeling sonrası tüm bu problemler hızla giderilmektedir.

Kimyasal Peeling uygulaması öncesi kişi dikkatlice muayene edilerek yüzeysel, orta veya derin olmak üzere hangi seviyede yapılması gerektiğine karar verilir. Belirlenen deri tabakası kimyasal madde uygulanarak kontrollü olarak soyulur. Alttan gelecek genç, parlak, canlı ve pürüzsüz yeni cilt tabakasının oluşumu desteklenir.

Kimyasal Peeling Ne İşe Yarar?

Kimyasal Peeling uygulaması insanların cildinde var olan estetiksek ve fonksiyonel birçok rahatsızlığın tedavisinde uygulanan estetik tedavi yöntemidir. Tıbbi bir tabirle sadece Dermato – Kozmetoloji amaçlı değil Dermatolojik Hastalıklar içinde kullanılan konforlu, güvenli ve basit bir uygulamadır.

Kimyasal Peeling uygulamasıyla çözüm bulunan problemler ve tedavinin olumlu etkileri arasında;

 • Yağlanma sorununu ortadan kaldırıp sivilce oluşumuna engel olur.
 • Cildin asıl renginin ortaya çıkmasına yardımcı olur.
 • Aknelerin ve akne izlerinin yok edilmesini sağlar.
 • Ciltteki lekelenmeleri ve güneş lekelerini giderir.
 • Siyah nokta, akne, leke ve izlerin yok edilmesine imkan tanır.

gösterilebilir.

Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

Cildinde estetiksel problemler ve kaygılar yaşayan kişiler klinik ortamında uzman doktor tarafından muayene edilerek genel durum tespiti yapılır. Kişinin genetik yapısı, istekleri ve cildindeki deformasyon durumuna bağlı olarak en uygun tedavi planı oluşturulur.

Kimyasal Peeling uygulaması problem yaşanan cilt bölgelerine  sıvı bir kimyasalın sürülmesi ile başlar. Kısa sürede cilt tarafından emilen bu sıvı problemli derinin istenildiği oranda soyulmasını sağlar.

Bu aşamadan sonra Kimyasal Peeling kapsamında yapılan işlemleri;

 • Cilt özel solüsyon ile temizlenip ardından özenle kurulanır.
 • Yüzde bölgesine yapılacak müdahalelerde soyulmanın kontrol edilmesi için vazeline benzer özel koruyucu krem sürülür.
 • Göz ve kulak gibi hassas bölgeler pamuklar ile kapatılır.
 • Uygulama sırasında kullanılması planlanan solüsyon düşük dozla başlanarak zamanla doz artırılıp hedef bölgelere uygulanır.
 • İyileşmeyi hızlandıracak bu özel kimyasal solüsyon ciltte problem görülen bölgelere belirlenen miktarda dikkatle uygulanır.
 • Cilt üzerinde yeterli süre bekletilen solüsyon ardından ciltten temizlenerek işlem tamamlanır.

şeklinde belirtebiliriz.

Kimyasal Peeling kişinin cildinin kontrollü şekilde soyulmasının sağlanarak cilt yapısında var olan akne, sivilce, leke, kırışıklık, çil, çizgi, renk bozukluğu gibi birçok farklı problemin tedavi edilmesinin sağlandığı estetik tedavi yöntemidir.

Oldukça kolay uygulanan, güvenli, konforlu ve etkili bir tedavi tekniği olan Kimyasal Peeling sonrası kişinin cilt yapısı arzu ettiği parlak, genç, canlı ve pürüzsüz hali almaktadır.

Kimyasal Peeling Seans Süresi ve Sayıları

Kimyasal Peeling işlem yapılacak bölgenin boyutuna göre değişmekle birlikte ortalama 5 ila 10 dakika arasında tamamlanabilen bir uygulamadır. Uygulanması gereken seans sayısı ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Kimyasal Peeling seans sayısı ve seans aralıkları uygulamanın yapılacağı deri seviyesine göre değişmekle birlikte;

 • Yüzeysel Kimyasal Peeling : 2 ila 4 hafta aralıklar ile 4 ila 8 seans uygulama yeterlidir.
 • Orta Seviye Kimyasal Peeling : 2 ila 4 ay aralıklar ile 2 ila 4 seans uygulama yeterlidir.
 • Derin Kimyasal Peeling : Genellikle 1 seans uygulama yeterlidir.

şeklinde belirtilebilir.

Kimyasal Peeling Ağrılı mıdır?

Kimyasal Peeling güvenli, konforlu ve minimum ağrı hissi oluşan ameliyatsız estetik tedavi yöntemidir. Uygulama sürecinde kişinin ağrı eşiği ve tedavinin derinliği göz önünde bulundurularak ağrı hissini azaltacak uygulamalar kullanılır. Bu sayede kişinin işlem esnasında ve sonrasında herhangi bir ağrı ve sızı hissetmemesi sağlanır.

Kimyasal Peeling uygulaması Yüzeysel Kimyasal Peeling veya Orta Seviye Kimyasal Peeling teknikleri ile yapılıyorsa bölgeye anestezik krem sürülmesi yeterli olacaktır. Derin Kimyasal Peeling tekniğinde nispeten daha fazla acı hissi oluşabildiği için uygulama kişiden kişiye değişmekle birlikte lokal anestezi altında yapılabilir.

Kimyasal Peeling Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık alanında yapılan her uygulama sonrası olduğu gibi Kimyasal Peeling Sonrası da uzman doktor tarafından kişiye bazı durumlar ile ilgili uyarılar yapılmaktadır. Hastanın bu hususları dikkate alması kişisel sağlığı ve tedavinin başarısı için çok değerlidir.

Kimyasal Peeling Sonrası özen gösterilmesi gereken hususlar arasında;

 • Uygulama bölgelerinde oluşabilen kabuklar soyulmamalıdır.
 • Uzman doktor tarafından uygun görülen nemlendirici kremler kullanılmalıdır.
 • Kişi bol bol su tüketmeli ve bu sayede ödem oluşumu engellenmelidir.
 • İlk gün bölgeye su değdirilmemeli, duş alınmamalıdır. İlk hafta ise ılık su ile duş yapılmalıdır.
 • İlk hafta hamam, sauna, solaryum gibi aşırı sıcak ve enfeksiyona açık alanlardan uzak durulmalıdır.
 • Yine ilk hafta alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
 • İşlem bölgeleri güneş ışınlarından korunmalı, hekim tarafından uygun görülen güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.
 • Uygulama sonrasında makyaj yapılmamalı, bazı özel kremler dışında farklı bir ürün kullanılmamalıdır.

belirtilebilir.

Kimyasal Peeling Fiyatları

Kimyasal Peeling Fiyatları hakkında bilgi almak için ulaştığınız kliniklerden farklı ücretler duyabilirsiniz. Özellikle sağlık alanında yapılan uygulamalarda hasta muayene edilmeden kesin bir fiyat vermek doğru değildir.

Kimyasal Peeling Fiyatları birçok etmene bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte bu etmenler arasında;

 • Hastanın yaşı ve genetik özellikleri,
 • Yaşanan cilt sorunlarının türü ve hangi vücut bölgesinde gerçekleştiği,
 • Uygulanacak Kimyasal Peeling çeşidi,
 • Tedaviyi yapacak uzmanın ve kliniğin tecrübesi,

gösterilebilir.

Kimyasal Peeling ile ilgili detaylı bilgi almak, Dermatoloji Uzmanı Dr. Sibel DUYSAK tarafından muayene edilerek size en uygun olacak tedavi programını oluşturup işlemlere başlamak için  Hemen Bize Ulaşınız